Тръгването на детска градина е огромна стъпка за всяко дете – тези първи дни на огромни вълнения както за родителите, така и за малчуганите. За много от тях обаче освен вълнение, детската градина създава и стрес – от дългия ден прекаран извън дома, от учебните планове, от срещата с толкова много хора и не на последно място – от раздялата с мама и татко.
Какво биха могли да направят родителите, за да подготвят детето за това, което го очаква?
Създайте режими на детето и се старайте да ги следвате стриктно.
Рутината помага на децата да се чувстват в безопастност, да усещат, че контролират заобикалящата ги среда, да научават нови неща по-лесно, да се усещат уверени и свързани с близките си.
1. Спазване режим за лягане
Добрият сън помага на детето да възстанови силите си и да бъде готово за нови приключения през новия ден. Важни аспекти на установения режим за лягане са приблизително един и същи час и познати по ред активности – къпане, обличане на пижамата, миене на зъбките, четене на книжка, прегръдка за лека нощ.
2. Избиране на подоходящо време за четене
Препоръчително е четенето поне 20 минути на ден, за да може детето да изгражда и подобрява езиковите си умения. Можете да определите специално време за четене на книжки преди следобедния сън или вечер преди лягане. Спазвайте Вашия час за четене, а за да стимулирате интереса на детето , оставете го то само да избере книжката.
3. Спазване режим на хранения
Важно за детето е да се храни в часовете, когато цялото семейство сяда на масата. По този начин то се чувства приобщено и прекарва качествено време с останалите членове на семейството. Окуражавайте го само да измива ръцете си преди хранене, както и да слага използваните прибори в умивалника или дори в миялната машина.
4. Имунизации
Заведете детето на преглед при неговия педиатър и се уверете, че всички имунизации са били направени.
5. Чести разговори с детето какво го очаква
Говорете с детето си за детската градина, какво го очаква там и какво е нужно да направи, за да се подготви. Често децата имат много въпроси относно предстоящото събитие, така че се постарайте да отговорите подробно на всеки един от тях. Разкажете му кой ще се грижи за него, какви задължения има този човек, какви задължения, но и права има самото дете. Оставете го само да избере раничката си, кутията за храна и всички принадлежности, които ще му бъдат нужни. Разкажете му как Вие сте тръгнали на детска градина, каква е била тя, за приятелствата и игрите Ви там.
Веднъж започнала, как могат родителите да стимулират децата си да говорят за детската градина и как се чувстват в нея?
В най-добрия вариант, разговорите с Вашето дете относно детската градина би трябвало да се случват леко и ежедневно. Тези разговори ще Ви дадат възможност да се информирате как се отнасят с детето Ви там, как то се чувства и дали е щастливо.
Понякога обаче започването на разговор в тази посока не е лесна задача. Не всички деца са толкова разговорливи и някои от тях отговарят на въпроса „Как беше в градината днес?“ просто с „добре“. Какво можете да направите в този случай?
· Помолете детето да Ви разкаже за за нещо ново, което е направило или научило в градината този ден
· Нека детето Ви разкаже за нещо, което му е харесало и нещо, което му е било трудно да направи
· Попитайте го с кого е играло днес и на каква игра
· Опитайте се да иградите модел на споделяне в семейството – например по време на вечеря всеки да разкаже за нещо, което му се е случило през деня. Така ще стимулирате и вашето дете да споделя
Какво от ежедневието в детската градина би било най-трудно за детето Ви?
Програмите в съвременните детски градини са много по-структурирани, отколкото са били в детството на родителите. Днес децата прекарват много повече време в изучаването на нов материал и доста по-малко във свободни игри. В резултат на това детето чувства, че летвата е висока и се стреми да отговори на поставените пред него очаквания.
Тук ще изброим някои от ситуациите, в които детето може да срещне трудности:
· Дългият ден прекран извън дома. За много деца целодневното посещение на детска градина може да бъде изморително и стресиращо поради многобройните занимания и дългото отсъствие на неговото семейство. През периода на адаптация то може да бъде раздразнително и да не проявява желание да посещава градината.
· Рязкото преминаване от една активност в друга. Вероятно сте забелязали как детето Ви, твърде ангажирано в игра, не желае да я прекрати, за да се храни например, а му е нужно време, за да премине към следващото занимание. В детската градина обаче то бързо ще трябва да се адаптира към рязко сменящите се ежедневни дейности.
· Да стои на едно място и да бъде концентрирано за по-дълго време. Голяма част от децата изпитват трудности да учат без това обучение да бъде поднесено под формата на игра. За съжаление все повече детски градини следват училищен ритъм, а за децата в ранна детска възраст слушането и стоенето „мирно“ за по-дълго време е много трудно.
Какви са сигналите, че детето Ви не се приспособява добре към новата среда?
· След втория месец детето продължава да има големи трудности в следването на инструкции и режим
· Детето показва вербална или физическа агресия към други деца в детската градина или към персонала
· Има чести гневни избухвания
· Детето ясно изразява нежеланието си да посещава детската градина. Това нежелание може да се изразява и в твърде бавно приготвяне сутрин, унилост и лошо настроение
· Дори след втория месец детето не спира да плаче и да не желае да се разделя с Вас когато го оставяте сутрин
· Детето ви изглежда по-тъжно, уморено и раздразнително отколкото е било преди периода на тръгване на детска градина
· Зачестяват дневните изпускания, въпреки че преди тръгването на градина детето Ви е било приучено да ползва гърне
В какъв момент родителите трябва да потърсят консултация със специалист?
· Когато детето проявява силна агресия към останалите деца или към персонала, не слуша и не изпълнява инструкции
· Прави всичко възможно, за да не посещава детска градина
· Плаче често, тъжно е и не проявява интерес към дейности, които са му били интересни преди това
· Дневните изпускания са чести, въпреки че преди тръгването на градина, детето е било приучено да ползва гърне.
По материал на Hopkinsmedicine.org