Повечето от хората възприемат гнева като нещо лошо, често дори опасно. А когато сте родител на дете, което само за секунди се превръща от мило ангелче в малък звяр (само защото нещо не се е случило по неговия начин), това убеждение съвсем се затвърждава. Така голяма част от родителите гледат на гнева като на нещо, което ни поставя извън контрол и трябва да бъде ИЗБЯГВАНО на всяка цена.
Но наистина ли гневът трябва да бъде възприеман по този начин? Дали не е възможно, използвайки солидни умения за справяне, точно тази емоция да се превърне в мотивиращ фактор, във фактор за положителна промяна?
ГНЕВЪТ НЕ ВИНАГИ Е „ЛОША“ ЕМОЦИЯ
Всъщност, във всички човешки същества естетствено е заложено (понякога) да бъдат гневни.
ГНЕВЪТ, УПРАВЛЯВАН ЕФЕКТИВНО, ВСЪЩНОСТ МОЖЕ ДА БЪДЕ МНОГО ПОЛЕЗЕН.
Изпитвайки гняв ние получаваме сигнал, че нещо не е наред, някакво наше очакване не е било осъществено, наше желание не е било удовлетворено или нещо несправедливо се е случило.
Гневът също би могъл да бъде сигнал, че човекът е бил наранен или е бил третиран лошо и несправедливо. Същият този гняв би могъл да накара детето ви да заеме твърда позиция и да отстоява правотата си, да направи първите си стъпки към самостоятелността и дори да спре възможен физически тормоз в училище (децата се опълчват на тероризиращото ги дете когато изпитат силен гняв).
ВСИЧКИ ДЕЦА СЕ ЯДОСВАТ
Вашите деца също. Повече или по-малко, но винаги ще го правят. Проблемите обаче възникват когато децата нямат развити умения, нужни им, за да изразят този гняв по здравословен начин. Изпитвайки гняв те могат да станат агресивни, нападащи, истерични или да изпаднат в другата крайност – да се затворят в себе си и развият защитен механизъм, за да избегнат справянето със сложни емоции като страх и вина.
Добрата новина за всеки родител е, че съществуват МЕТОДИ, които да помогнат на вашето дете да управлява гнева си и да преминава през тези емоционални моменти по-безболезнено и без агресия.
Ще споделим с вас 5 СТРАТЕГИИ ЗА СПРАВЯНЕ с гнева на вашето дете, които да ви помогнат да преминавате през тези моменти успешно.
1. МОДЕЛ НА СПОКОЙСТВИЕ
Наричаме този модел също: „Бъди спокойствието, което ти самият искаш да видиш в своето дете“. Най-добрият начин да научим децата да се справят с гневните емоции успешно е като демонстрираме моделът на поведение пред самите тях. Позволете на вашето дете да види как вие се справяте с вашия гняв и не се опитвайте да го криете. Ако обаче и вие не можете да управлявате гневните си емоции, заемете се първо с тях (потърсете информация по темата или потърсете специалист). Не можем да очакваме децата сами да създадат методи за справяне с гнева ако ние самите не им покажем как става това.
Например когато човек от вашето обкръжение закъснява, обяснете на детето, че това ви ядосва и фрустрира, затова ще седнете за малко, ще поемете дълбоко дъх няколко пъти и ще се опитате да си възвърнете контрола. Направете го няколко пъти и ще забележите как детето копира вашето поведение.
2. Забелязвайте ранните предупредителни знаци
Ако децата бъдат научени да „забелязват „поведението си, те ще могат и да го управляват. Какво означава това? Да помогнете на детето си да улови първите предупредителни знаци за гняв, така че да може да предприеме стъпки за корекция на поведението си преди да настъпи момент, когато емоциите ще го залеят и ще бъде твърде късно.
УПРАВЛЕНИЕТО НА СОБСТВЕНИТЕ ЕМОЦИИ Е ЕДНО ОТ НАЙ-ВАЖНИТЕ НЕЩА, НА КОИТО МОЖЕТЕ ДА НАУЧИТЕ ВАШЕТО ДЕТЕ.
Обяснете на детето си, че всички ние можем да забележим предупредителни знаци, които ни показват кога сме близо до това да се разгневим. Ако сте го наблюдавали внимателно, вие знаете кои са неговите сигнали. Помогнете му да ги разпознае и ги назове.
Ако видите вашето дете да става капризно, объркано, шумно, прекалено уморено, възбудено и т.н., намесете се незабавно и му обяснете, че „бурята“ се задава. „Струва ми се, че започваш да се ядосваш, искаш ли да седнем за минута и да се поуспокоим“ е добър вариант.
3. Следвайте правилото за „ИЗХОД“
За съжаление, повечето пъти, в които детето ви е ядосано, този гняв е насочен срещу вас. А гневът е заразен. Ако не внимавате, възможността и вие да бъдете хванати в капана е много голяма. Още преди да сте осъзнали какво се случва, поведението ви ескалира и влошава ситуацията. Тук се намесва правилото за „Изход“. Това е едно от уменията за справяне с гнева, което важи както за деца, така и за възрастни.
НЕКА ДЕЦАТА ВИ ДА ЗНАЯТ, ЧЕ ВИЕ ЩЕ ВЗЕМЕТЕ РЕШЕНИЕ ИЛИ ЩЕ РЕШИТЕ ПРОБЛЕМ САМО АКО ВСИЧКИ СА СПОКОЙНИ. И СЕ ПРИДЪРЖАЙТЕ КЪМ ТОВА ПРАВИЛО.
Ако детето ви се ядоса и настоява за бързо решение от ваша страна, кажете му: „Все още си разстроен/а, нека излезем за малко и ще поговорим за това по-късно“. След което ИЗЛЕЗТЕ от ситуацията и дори ако е наложително, напуснете стаята. Правейки това с постоянство, ще дойде момент, в който детето ви ще разпознава ситуацията и няма да настоява. Ще бъдете изненадани колко бързо крясъците, оплакванията и тръшкането ще спрат.
4. Установете ясни и точни правила за поведение
Да се почувстваш гневен само по себе си не е нещо лошо. Проблем са нещата, които гневът ни кара да правим. Важно е да валидирате чувствата на вашето дете като същевременно изясните какво точно представлява „лошо“ поведение. И че не е нужно между тях да има непосредствена връзка.
Друго важно умение, в което трябва да се обучават децата е ясно да различават какво НЕ Е позволено. Обикновено нетолерираното поведение за различните семейства е различно, но има и универсални принципи - удрянето, хвърлянето, чупенето, използването на неприличен език и т.н. Каквото и да са вашите ограничения, бъдете твърди в решението си, че нараняване на хора или унищожаване на вещи, когато се ядосаме, е извън позволените граници, а за такова поведение последиците са сериозни.
5. Учете детето си на методи за успокояване на гнева
Веднъж научило се да разпознава кои са неговите „възпламенители“ на гнева, детето може да бъде подпомогнато да заучи и техники за успокояване. Например, покажете на детето как да брои до десет, да спира или да си поема дълбоко въздух в момента когато усети че „вълната“ го залива. Това са чудесни и лесни за прилагане методи, които са осъществими при всякакви условия.
Накарайте детето да напише на лист хартия или напишете заедно три неща, които то може да прави, за да се успокои, когато се усети гневно. Поставете този спъсък на видно място и го препрочитайте често.
Нека да отбележим отново, че е абсолютно нормално за всяко дете да среща трудности при справянето с негативните емоции, особено в първите няколко години на неговото развитие. Важно е родителите да му покажат и да го научат как да се самоуспокоява и регулира. В същото време, ако проблемите с гнева продължават дълго време и вие забележите, че се задълбочават, потърсете професионална помощ. За всеки родител е трудно да се справи сам, а дори и една консултация с професионалист би помогнала да се установят проблемите, за да може активно да се работи за тяхното разрешаване.
По материали на beenke.com