• НАЧАЛО
  • ЗА НАС
  • КУРСОВЕ
  • ЕКИП
  • ЗАПИШЕТЕ КУРС
  • ГАЛЕРИЯ
  • КОНТАКТИ
  • БЛОГ

Център за деца и родители

  • ЗА НАС
  • КУРСОВЕ
  • ЕКИП
  • ЗАПИШЕТЕ КУРС
  • ГАЛЕРИЯ
  • КОНТАКТИ
  • БЛОГ
ЕМОЦИОНАЛНА ИНТЕЛИГЕНТНОСТ ОЩЕ ОТ УТРОБАТА.Възможно ли е?

ЕМОЦИОНАЛНА ИНТЕЛИГЕНТНОСТ ОЩЕ ОТ УТРОБАТА.Възможно ли е?

 

Животът на всяко малко същество започва от утробата на майката. Там, освен че се чувства защитено, то получава и всички необходими хранителни вещества за своето физическо развитие. Доскоро се смяташе, че в пренаталния период единственото, което се случва със зародиша е именно физическото му развитие и оформяне. Изследванията обаче показват, че от този момент започва и интелектуалното развитие на бебето, до което освен хранителни вещества, достигат и емоциите на майката.

„Ние всички сме изключителен продукт на пренаталното развитие“ – казва Вивиет Глоувър, психобиолог в Imperial College London.

Науката и специално психоанализата е доказала, че през тези най- начални етапи на развитие много фактори влияят на психичното развитие на детето. Те могат да бъдат позитивни, но и негативни.

Към негативните фактори на първо място спада нивото на СТРЕС, който изпитва майката. Няма как той да бъде напълно избегнат, но ако е продължителен и с висок интензитет, тялото започва да произвежда високи дози кортизол в кръвта, които неминуемо достигат до бебето и могат да бъдат неблагоприятни за неговото развитие.

В своето изследване (http://www.imperial.ac.uk/news/70181/stress-womb-last-lifetime-researchers-behind/) Вивиен Глоувър проследява 14 000 бременни жени и впоследствие развитието на техните деца във връзка с нивата на тревожност, която те са изпитват по време на своята бременност. Нейното изследване показва, че при децата на жени с по-високи нива на тревожност, вероятността те да развият дефицит на вниманието и хиперактивност е 2 пъти по-висока.

 

ЕМОЦИОНАЛНАТА ИНТЕЛИГЕНТНОСТ НА НАШИТЕ БЕБЕТА ЗАПОЧВА ОТ КОРЕМЧЕТАТА НИ.

В класовете ни по емоционална интелигентност често виждаме примери как децата на емоционално – интелигентни родители също като тях разпознават, регулират и изразяват успешно емоциите си. Това правило напълно важи и за бебетата. Ако по време на бременността успявате да бъдете предимно в позитивния диапазаон на вътрешния ви емоциометър и поддържате ниски нива на тревожност, то вероятността бебето ви да се роди с подобно усещане към света е много голяма.

 

КАК ДА ПОДОБРИМ ЕМОЦИОНАЛНОТО СИ СЪСТОЯНИЕ ПО ВРЕМЕ НА БРЕМЕННОСТТА

Ще ви предложим няколко стратегии, с помощта на които бихте могли в този необикновен, а за мнозина от нас дори труден период, да трансформирате част от натрупаното напрежение в положителни емоции.

1.     Включете активно бъдещия татко в периода на бремеността

Чувството, което носи едни от най- позитивните емоции е любовта. Знаем как често бремеността ни кара да се чувстваме непривлекателни за партньора, но всъщност изследванията показват именно обратното. В изследване проведено сред множество американци ,70% от мъжете намират съпругите си за секси по време на бременността, а 82% от тях смятат, че половинките им са се разхубавили след като са станали майки. Чудесно, не мислите ли?! Постарайте се през този период да споделяте достатъчно интимно време с партньора си. Помолете го да поговори на коремчето ви, да ви направи лек масаж и да ви погушка. Така и бебчо ще се почувства обичан и щастлив там вътре.

2.     Не спирайте да поддържате социалните си контакти

Много майки след като забременеят започват да водят по- ограничен социален живот, от една страна поради умората, която изпитват, а от друга поради това, че голяма част от местата за социални събирания не са подходящи за бременни (цигарен дим, силна музика, твърде много хора). Пълноценното общуване с приятели обаче е един от най- добрите начини да намалим стреса и да повишим нивата на щастливите хормони. Споделянето на притесненията и страховете от раждането и отговорността за бъдещото дете, споделени с близка приятелка, биха ни помогнали да се успокоим и да повярваме, че ще се справим успешно със всичко, което ни предстои.

3.     Спортувайте и се хранете здравословно

Плуване, йога, гимнастика за бременни са чудесни варианти за поддържане на тонус и здравословно тегло. Както знаем спортът повишава нивото на „добрите“ хормони в тялото, а щом ние сме щастливи, щастлив ще бъде и бебчо. Тук включваме и здравословното хранене (балансирана диета с повишено съдържание на протеин и фибри), което пък ще доведе до повишен имунитет и чувство за лекота, така нужни ни по време на бременността.

4.     Четете и слушайте музика заедно със своето бебе

Бебето ви чува и усеща всичко, което и вие. Опитайте се да четете поне по час на ден любимата си книга на глас, като избягвате страшните и твърде тъжни истории. Нека бебето ви слуша истории за красотата и добротата в света, за смеха, за любовта, за грижата и споделянето. Ако четенето е съпроводено с нежна и успокояваща музика, това със сигурност би донесло приятни и топли емоции на вашето бебе.

Разбира се, всички тези дейности не бива да спират с раждането, а да се установят като трайна практика, особено през първите години на детето. Наистина, в натовареното ежедневие времето никога не стига, но всеки осъзнат родител поставя като основен приоритет както собственото си, така и  емоционално здраве на цялото семейство.

 

Автор: София Йорданова

 

 

 

 

София Йорданова

28.04.2020

Емоционална интелигентност

Load More

© Copyright 2018 Всички права запазени за SuperHosting.BG